Zaburzenia erekcji – przyczyny męskiej niemocy

Fizjologiczną przyczyną pojawienia się erekcji jest zwiększony dopływ krwi do organu i jej zmniejszony odpływ. Wymaga to poprawnego współdziałania ze sobą układu nerwowego z układem naczyniowym, co już samo w sobie wskazuje, że powodów wystąpienia problemów z erekcją może być wiele.

Czynniki naczyniowe

Erekcja opiera się na przepływie krwi, dlatego negatywnie oddziałują na nią wszelkie zmiany naczyniowe. Impotencja towarzyszy ponad połowie mężczyzn z chorobą wieńcową, zdarza się także przy nadciśnieniu tętniczym. Jest też jednym z objawów cukrzycy i miażdżycy. W przypadku tej ostatniej, z powodu ogromnej skali wzrostu przepływu krwi w ciałach jamistych, może ona nawet poprzedzać objawy stenokardialne.

Czynniki neurologiczne

Neurologiczne przyczyny impotencji dotyczą zarówno zaburzeń w ośrodkowym, jak i obwodowym układzie nerwowym. Pierwsza grupa obejmuje guzy mózgu i lezje, czyli uszkodzenia mechaniczne (powodem kłopotów z erekcją jest tu zwykle wtórne krwawienie do mózgu). Udary mózgu lewej półkuli, dotykające zwykle osób starszych, w 50% przypadków też kończą się kłopotami z erekcją. Natomiast u młodych mężczyzn częstym problemem jest padaczka skroniowa, która sama w sobie wywołuje impotencję potęgowaną jeszcze przez stosowane leki. 
20% problemów z erekcją to problemy wywołane urazem rdzenia, który statystycznie najczęściej jest skutkiem wypadku komunikacyjnego. W najgorszym przypadku można mówić tu o przerwaniu rdzenia, a więc i porażeniu kończyn dolnych oraz nieuleczalnych dysfunkcjach seksualnych.
Spadek libido towarzyszy także chorobom neurologicznym, takim jak choroba Parkinsona, Alzheimera, czy stwardnienie rozsiane.

Czynniki hormonalne

Kłopoty z gospodarką hormonalną wpływające na impotencję wiążą się przede wszystkim z andropauzą. Jest to proces wywołany starzeniem się organizmu mężczyzny, w którym dochodzi do zmian wydzielania hormonów, przede wszystkim testosteronu, ale także prolaktyny produkowanej przez przysadkę mózgową.

Czynniki psychologiczne

Tego typu zaburzenia występują najczęściej u młodych mężczyzn, wiążą się z różnego rodzaju lękami. Jednak nie chodzi tu tylko o stresy związane z seksualnością, ale również inne czynniki stresogenne jak np. praca. Jednocześnie obecnie podkreśla się, że przyczyny psychogenne muszą być naprawdę silne (np. głęboka depresja), żeby wywołać u mężczyzny pełną impotencję. Testem sprawdzającym są tu tzw. erekcje poranne. Jeśli się pojawiają może oznaczać to, że problem tkwi właśnie nie w mechanice a w psychice.

Pozostałe przyczyny

1/4 zaburzeń erekcji u mężczyzn jest powiązana z przyjmowanie leków i innych substancji. Nie bez znaczenia jest tu palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków. Poza tym, impotencja jest następstwem innych problemów z narządami płciowymi, np. przerostem prostaty, czy rakiem stercza. Może być też konsekwencją nieleczonego priapizmu, czyli zbyt długo utrzymującego się, bolesnego wzwodu, niezwiązanego z podnieceniem seksualnym, który prowadzi do zwłóknień ciał jamistych w prąciu.

Leczenie zaburzeń erekcji

Impotencja może mieć wiele przyczyn, więc najważniejsza jest tu odpowiednia diagnoza. Jeśli problemy są natury psychologicznej można je oczywiście rozwiązać w trakcie psychoterapii, a jeśli są związane z gospodarką hormonalną stosuje się leczenie farmakologiczne wyrównujące m.in. poziom testosteronu. Zaburzenia erekcji mogą być też jednym z objawów szerszego schorzenia, więc tym bardziej z tego typu dolegliwościami należy po prostu zgłaszać się do lekarza. Podczas kontaktu z lekarzem przepisze tabletki na potencję lub zaleci terapię alternatywną. Dobranie sposobu leczenia uzależnione jest od podłoża problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *